|
Madáragy
Miféle intelligenciával rendelkezhet egy diónyi, esetleg mogyorónyi agyat birtokló lény? Nemcsak a köznapi ember vélekedik lenézőleg a madarak értelmi képességeiről, hanem a szakemberek nagy többsége is: előítéletesen eleve primitívebbnek, alacsonyabb rendűnek tartja a madarakat az emlősöknél. Pedig ez a vélekedés több szempontból helytelen.
A madáragy szerkezete
Először is, a (hasonló agyfelépítésű és agyműködésű) emlősállatok értelmi képességeinek megítélésében sem egyszerűen az agy tömege, hanem az agytömeg-testtömeg arány a döntő. Egy madár agyának nagysága pedig egy azonos testsúlyú emlőséhez hasonló. Másodszor, az agyműködést sohasem egyszerűen az agy mérete határozza meg. Ismeretes, hogy a felnőtt emberi agy súlya átlagosan mintegy 1200-1500 gramm, de ettől jókora eltéréseket is észleltek. Azonban a világ legnehezebb agyát (2000 gramm felett) történetesen egy idióta birtokolta!
Szóval az agy méreténél sokkal fontosabb az agy finomszerkezete. Az agy szerkezetét meg minden bizonnyal erősen befolyásolja a használat! Hiába van valakinek jókora, barázdált, tekervényes agyveleje, ha gyerekkora óta nem használja gondolkodásra, tanulásra, akkor az idegsejtek nem hoznak létre új kapcsolatokat, sőt a régi kapcsolataik is „berozsdásodnak”. De kóros folyamatok is előfordulnak, pl. idióták agyvelejében túlzott barázdálódás is létrejöhet. Az is meglepő, hogy a birka agyveleje jóval tekervényezettebb a kutyáénál, holott a kutya intelligenciája igencsak felülmúlja a birkáét. (Az emberi test. Szerk. Obál Ferenc dr.)
Harmadszor, a madarak agyának felépítése, szerkezete jelentősen eltér az emlősökétől. De nem primitívebb, hanem más! Ugyan a nagyagy felületén nincsenek barázdák, tekervények, és az agykéreg (szürkeállomány) nem borítja be a nagyagy teljes felületét. Viszont az agyköpeny alatti rész, a subpallium – az emlősöknél a csíkolt testnek (corpus striatum) megfelelő terület – a madaraknál rendkívül fejlett és ez teszi ki az agyféltekék fő tömegét. Csak a madaraknál alakult ki az ún. hiperstriatum, amely a mozgások és a tanulási folyamatok koordinációját végzi. – A madaraknál igen magas fejlettségi fokú a kisagy is, amely a repülőmozgásokat rendezi össze és az egyensúlyi helyzetért is felelős. (Ld. pl. Mödlinger – Kapocsy: A madarak világa)
Negyedszer, ne feledkezzünk meg a madarak hallatlanul gyors anyagcseréjéről, ami összefügg az igen magas belső testhőmérséklettel (40-44 C°). Főleg a kisméretű madarak szinte mindent elképesztő robbanékonysággal képesek művelni!
Vizsgálták pl. seregélyek reakcióidejét zavaró hang- ill. fényingerekre: ezt mintegy 40-80 ezredmásodpercnek mérték! A madarak mozgásérzékelő képessége is sokkal fejlettebb, mint az embereké.
Mérges seregély
Seregély dalol
Mi folyamatos mozgásként látjuk a 20-24 kép/s sebességgel vetített filmet; a madarak 140-160 kép/s esetén is még minden képet külön érzékelnek! – Gondoljunk csak az első, terem nagyságú számítógépekre, és arra a sebességre, amellyel azok teljesítettek; meg – a mikroprocesszoroknak köszönhetően – a jelenlegi, aktatáska méretű laptopokra és tenyérnyi palmtopokra, amelyek gigahertz nagyságrendű órajellel működnek. Engem a villámgyorsan működő apró madáragyak a mikroprocesszorokra emlékeztetnek.
(Ezek után talán nem csodálkozunk, hogy egyes, kiemelkedően értelmes madárfajok (főleg a varjúfélék meg a papagájok) intelligenciája, problémamegoldó képessége a főemlősökét is felülmúlja! (Erről részletesebben egy későbbi alkalommal írnék.)
Még egy érdekesség a madarak különleges érzékeiről.Mi, emberek, meg a főemlősök nagy része, három-szín-látók vagyunk, azaz a szemünk retinájába beágyazott csapokban háromféle, különböző színre (kék, zöld, sárga) érzékeny látópigment van.
Színlátás persze csak akkor jön létre, ha a különböző csapok elektromos jeleit az ideghálózat és az agy feldolgozza.) A többi emlősállatok (pl. a kutya-, macskafélék, a patások) két-szín-látóak (a vörös színt általában nem látják) vagy színvakok. A madarak többsége viszont négy, sőt öt különböző színre érzékeny csappigmenttel rendelkezik! Ezek közül az egyiknek a maximális érzékenysége az ultraibolyában van. Viselkedéstani kísérletek azt mutatják, hogy a színlátásuk igen fejlett. Vagyis a madarak a világot nálunk sokkal gazdagabb színekben látják: mi hozzájuk képest részlegesen színvakok vagyunk!...
A madárszem részei (szklerotikus gyűrű, írisz, szemlencse, szaruhártya, muszkuláris védőréteg, retina, choroid hártya, ínhártya, látógödör, fésűszerv, látóideg)A fejlett intelligencia egyik kísérő jelensége, hogy az agyat állandóan foglalkoztatni kell, az állat kíváncsi, felfedező kedvű, játékos. A papagájok kevés kivétellel mind ilyenek. Nem csoda, hogy a hullámos papagájok meg a nimfapapagájok a legkedveltebb díszmadarak közé tartoznak. Nemcsak könnyen szelídíthető, barátságos közösségi lények, de – ha lehetőségük van rá – bohókás játékaikkal felvidítják, elszórakoztatják az őket kedvelő, foglalkoztató gazditHa viszont egyhangú, sivár környezetben tartják, a madár éppúgy lelkibeteg lesz, akár a hasonló sorsú kisgyerek.
Jelei az állandó fel-alá tipegés vagy rohangálás, a szüntelen kiabálás, a tolltépkedés, végül a testi betegségek.
Néhány éve engedtem a nimfáim követelőzésének, és megszületett négy eleven, pajkos nimfa-fióka.
Eleven, pajkos nimfa-fiókák.Egy fiú és három lány – a hímecske hatalmas buzgalommal fejlesztette a fütty- és dallam-repertoárját, a kislányok pedig különösen játékosak.
Mindent ki kell tapasztalniuk, mindent húznak-nyúznak, egymással versengve szétszerelnek, megrágicsálnak, ledobálnak.Szerencsére a környezetük úgy volt kialakítva, hogy nagy kárt ne tudjanak okozni a berendezésben, és főleg sajátmagukban sem.
Állítom, hogy ezeknek az okos madárkáknak még humorérzékük is van!
Fenyőrigó (Turdus pilaris)
– Egyszer egy kicsit gyulladt szemű fiatal fenyőrigót is ápolgattam. A rigóka hamarosan otthonosan mozgott nálunk, a papagájokkal is összebarátkozott. Legfiatalabb hullámos papagáj-kislányom, Tündike különösen nagy érdeklődést tanúsított iránta. Azt találta ki, hogy mintegy véletlenül a háta mögé kerül, aztán mikor a rigóka éppen eszeget, Tündike a hátára ugrik! Ilyenkor a rigóka persze méltatlankodva zavarta odébb a kis haszontalant – de csak percekre, mert Tündike máris azt leste, hogyan lovagolhatná meg ismét a nála kétszer-háromszor akkora pöttyös madárkát.
Kis Tündike, Szürike, Katica, Móricka
Felvettem videóra néhány jelenetet; később a barátnőm meg az unokája a hasukat fogták nevettükben, mikor megnézték a műsort.
Dolmányos Dodó
.
Köszönjük adományait, amivel segíti munkánkat! Copyright 2014: Columba Országos Madárvédő Egyesület